Emekliler gibi öğrenciler için bayram harçlığı verilecek mi? Sosyal medya platformlarında yer alan Öğrenciye 1000 lira bayram harçlığı verilecek şeklinde yapılan paylaşımlar hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Öğrenciye 1000 lira bayram harçlığı yönünde haberler kesin bir kaynağa dayanmamaktadır. 

Kurban Bayramı Mesajları 2023 Yeni: hiçbir yerde yayınlanmamış Kurban Bayramı Mesajları 2023 Yeni: hiçbir yerde yayınlanmamış

"Bayram harçlığı" adı altında üniversite öğrencilerine verilecek paranın 1000 TL tutarında olması da yine iddialar arasında yer alıyor. 

BAYRAM HARÇLIĞI NEDİR?

Bayram harçlığı, bayram dönemlerinde genellikle çocuklara veya gençlere verilen bir tür hediye veya nakit paradır. Özellikle Müslüman toplumlarda, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi önemli dini bayramlarda aile büyükleri, akrabalar, komşular veya aile dostları tarafından çocuklara bayram harçlığı verilir. Bayram harçlığı, çocukların bayram sevincini ve mutluluğunu paylaşmak, onları sevindirmek ve bayram tatilinde keyifli vakit geçirmelerine katkıda bulunmak amacıyla verilir. Bu harçlık genellikle çocukların cüzdanlarına, zarflara veya özel olarak hazırlanan bayram poşetlerine konulur. Bayram harçlığı miktarı kişiden kişiye değişebilir ve genellikle ailelerin maddi durumu, ilişkilerin yakınlığı ve bölgesel geleneklere bağlı olarak belirlenir. Bayram harçlığı, çocukların bayram alışverişlerinde veya kişisel tercihlerinde kullanabilecekleri bir miktar paradır.

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı tarafından 'bayram harçlığı başvurusu' ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

"Bazı sosyal medya mecralarında Bakanlığımızca bayram harçlığı dağıtıldığı yönünde gayrı ciddi paylaşımlar ve videolar yayınlanmaktadır. Bakanlığımız e-başvuru sistemi vatandaşlarımıza başvurusu ile ilgili belgeleri sistem üzerinden elektronik ortamda da gönderme imkânı sunan son derece önemli hizmettir. Bakanlığımızca e- başvuru ya da açık kapı uygulamamız üzerinden bayram harçlığı ödemesi yapılması kesinlikle söz konusu değildir."