Kırmızı Işık Cezası eğer dikkatsiz bir sürücü iseniz 2023 yılında ceza yememeye dikkat edin ! Kırmızı ışık cezası basit bir ceza türü gibi görülse de, hem şehirci hem şehir dışı yolculuklarda en sık karşılaşılan ihlallerden biridir.  Kırmızı ışık cezası 2023 yılı için 951 TL'dir. 

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası sadece para ödeme ile sınırlı değildir. Birden fazla kez de kırmızı ışıkta geçilirse ceza puanı olarak da yaptırım uygulanabilir. Sürücünün kırmızı ışıkta geçme ceza puanı 20'dir. Yani her kırmızı ışık ihlali sonucu ceza puanı eklenecektir. Bu açıdan kırmızı ışık cezası ve diğer yaptırımları olduğu kadar kaza risklerine karşı da çok dikkatli olmakta fayda vardır.

Çoğu zaman kırmızı ışıkta geçme nasıl tespit edilir ya da kırmızı ışık cezası ne zaman gelir gibi sorular da merak edilir. Bunun nedeni fark etmeden kırmızı ışıkta geçildiyse cezaların erken ödenmesine engel bir durum oluşturmasıdır. EDS sisteminin tespit ettiği ihlaller, fotoğraflı delilleri ile birlikte ikametgah adresine gönderilir. 1 ile 10 gün arası ceza durumu sürücüye bildirilir. İlgililere ulaşmaması durumunda ise e-devlet üzerinden online olarak sorgulanabilir. Eğer kırmızı ışıkta geçme ihlali yapıldığı düşünülüyorsa ceza ulaşmasa da bile sürücüler kendileri de teyit edebilirler.