Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, başına gelen bir dolandırılıcık olayını telefonu ile kaydetti ve hesabından yayınladı. SMS ile gelen linke tıklayarak HGS dolandırıcılığını gözler önüne seren Özgür Aybaş, çektiği video ile vatandaşları bilgilendirdi. 

SMS ile gelen mesajda sahte bir avukat bilgiside yer almakta, “Ödenmemi HGS borcunuz bulunmaktadır, ödemek için tıklayın” linkine tıklayınca karşınıza TC ve plaka girme ekranı çıkıyor “hgsicrabirimi.com” adlı sahte internet sitesi açıldı. Devlet kurumlarına ait olmayan bu internet sitesi, nisan ayında “hukukicrabirimi.com” adı altında faaliyet gösteriyordu.

Dolandırıcılara ait, devlet kurumu görünümlü sahte internet sitesi, TC kimlik numarası girilmesi talep etti. Ancak Türkiye’de 0 ile başlayan TC numarası olmadığı halde, 0 ile başlayan sahte TC no’yu kabul eden dolandırıcı site, daha sonra ad-soy ad ve plaka istedi.

Yine aynı şekilde ad-soy ad ve plaka kodunun doğru olup olmadığını kontrol etmeyen site, son aşama olarak kredi kartı bilgilerini istedi. Dolandırıcıların tuzağına düşüp kredi kartı bilgilerini girenler