İhtiyacını Allah'tan veya herhangi bir insandan isteyeceği zaman ilk önce güzelce abdest alsın,sonra 2 rekat namaz kılsın.

HACET NAMAZI NEDİR ?

Hacet namazı bir müslümanın ihtiyacı veya istediği birşeyin olması adına Allah'ın kendisine öğrettiği sebep ve kanunları yerine getirmeli, çalışılmalı ve sonucunuda Allah'tan beklemelidir.Kişi dünya ve ahireti içinde bir dilek yada istek açısından gerçekleşmesi amacıylada namaz kılması uygundur. Bunun için kılınan namazın ismi ''Hacet namazı'' dır.

Peygamber efendimiz (s.a.s.) Hacet namazı ile ilgili şöyle buyurmuştur.İnsan , ihtiyacını Allahtan veya herhangi bir insandan isteyeceği zaman ilk önce güzelce abdest alsın,sonra 2 rekat namaz kılsın.Sonra Allah'ı anıp Resulullah'a salavat getirip şöyle desin:

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ الْحَلِيمُ الْكَرِيمُ سُبْحَانَ اللَّهِ رَبِّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ أَسْأَلُكَ مُوجِبَاتِ رَحْمَتِكَ وَعَزَائِمَ مَغْفِرَتِكَ وَالْغَنِيمَةَ مِنْ كُلِّ بِرٍّ وَالسَّلاَمَةَ مِنْ كُلِّ إِثْمٍ لاَ تَدَعْ لِى ذَنْبًا إِلاَّ غَفَرْتَهُ وَلاَ هَمًّا إِلاَّ فَرَّجْتَهُ وَلاَ حَاجَةً هِىَ لَكَ رِضًا إِلاَّ قَضَيْتَهَا يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

HACET NAMAZI NASIL KILINIR?

Hacet namazı 2 veya 4 rekat olarakda kılınabilir. 12 Rekat da kılınabileceği şeklinde de rivayet vardır. Eğer Hacet namazını 4 rekat olarak kılacaksa kişi namazın 1. rekatında Fatiha suresinden sonra 3 defa Ayetü'l-kursi yi okur. Diğer 3 rekatında da birer Fatiha ile birlikte İhlas,Nas,Felak surelerini okur.Sonrasında namazı kılan kişi yukarıdaki duayı okur.