Paris romantizm konusunda dünyaca ünlüdür. Peki ya bromance (ya da İngiltere'nin Fransız kuzenlerinin deyimiyle romantizm kardeşliği)?

Cuma günü Fransa'nın başkenti Paris'te Başbakan Rishi Sunak'ın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile buluşmasıyla karşılıklı ilişkiler güçlenmeye başladı.

Birleşik Krallık'ın Brexit oylamasının ardından yedi yıl boyunca oldukça kötü seyreden Fransız-İngiliz ilişkilerinin ardından ve Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik kanlı saldırısını sürdürmesiyle Avrupa'da konvansiyonel savaşın yeniden alevlendiği bir dönemde, Manş Denizi'nin iki yakasında da yeni başlangıçlara ve yapıcı işbirliğine yönelik doymak bilmez bir iştah var.

Fransız ve İngiliz liderler arasında da dikkate değer benzerlikler var.

Seçkin okullarda eğitim görmüş eski yatırım bankacıları ve maliye bakanları olan iki lider de ideolojik olarak merkez sağdan geliyor. İktidar koltuğuna oturduklarında gençtiler: Bay Sunak 42 yaşında, Bay Macron ise 39 yaşında Fransa tarihinin en genç cumhurbaşkanı oldu.

Oldukça ufak tefek olan bu iki adam son derece hırslı. "İşe koyulalım" imajlarının bir parçası da kendilerine özgü, keskin hatlara sahip, dar kesimli lacivert takım elbiselerden hoşlanmaları. Fransız Le Monde gazetesi, bir züppelik örneği sergileyerek Bay Sunak'ınkinin "çok dar" göründüğünü belirtti.

Ancak iki adamın muhtemelen övünmek istemedikleri başka benzerlikleri de var.