14 Ağusto 2022 evde bakım maaşı yatan iller listesi bekleniyor! Evde bakım ödemeleri bekleniyor. Ak Parti hükümetinin icraatlerinden belkide en güzeli evde bakım maaşları oldu. Engelli ve yaşlı bakıma muhtaç vatandaşlar için elinden geleni yapan devlet onları hiç bir zaman yanlız bırakmadı. Cumhurbaşkanımız Recep TAyyip ERDOĞAN önderliğinde 15 Yönetmelikte 25.03.2014 tarihinde yapılan değişiklik ile 2828 sayılı Kanunun Ek 7. maddesi gereğince yapılan evde bakım ödemeleri de gelir olarak dikkate alınmaya başlamıştır. Evde bakım maaşları güncel listesi ayın 15. günü yayınlanacak ve ödemeer başlayacaktır.  

AĞUSTOS AYI EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA  

Evde Bakım Maaşı Yattı mı ödeme ne zaman sorularının yanıtı aslında çok basittir. Evde Bakım Maaşı'nın yatıp yatmadığını öğrenmek için SMS ve E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet'in "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfasından evde bakım aylığını hemen sorgulayabilirsiniz. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor. 

Evde Bakım Maaşına Kimler Başvurabilir?

Başkasının yardımı ve bakımı olmadan, gündelik hayatını devam ettirmesi mümkün olmayan, yeme, içme, tuvalet ve temizlik vb. ihtiyaçlarını tek başına gideremeyen, özürlülere verilecek özürlü sağlık kurulu raporlarında “Ağır Özürlü (Evet,Hayır)” kısmında “Evet” işaretlenmiş her özürlü başvuru hakkına sahiptir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları

- Özürlü sağlık kurulu raporunda “Ağır Özürlü” olduğunu belgelendirenler. - Özürlü kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip-soyunabilme, merdiven inip çıkabilmek. - Aile bireyleri her türlü gelirleri toplamı, birey sayısına bölündüğünde kişi başına düşen gelir bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olanlar. (Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

Evde Bakım Maaşı'na Nasıl Başvurulur?

İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri veya Toplum Merkezlerine başvurulabilir.

Evde Bakım Maaşı Başvuruda İstenilen Belgeler

Bakıma muhtaç özürlünün başvurusunda, bakıma muhtaç özürlüden, ailesinden veya yasal temsilcisinden aşağıdaki belgeler istenir.

  • Özürlü ve bakıcı olarak yazılan kişinin kimlik fotokopileri.
  • Devlet Hastanelerinden alınan ağırlı özürlü olduğunu gösterir özürlü sağlık kurulu raporu veya fotokopisi
  • Özürlüye ilişkin iki adet vesikalık fotoğraf.
  • Özürlüye ilişkin varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti.
  • Özürlünün vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı.
  • Anne babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı

Engelli bakım aylığı, özel bakım gerektiren engelli kişilere yönelik devlet tarafından her ay düzenli olarak ödenen bir maaş türüdür. Aylığın bağlanabilmesi, engelli yakınının bu haktan faydalanabilmesi için hanede kişi başına düşen gelir tutarı asgari ücretin 2/3 olması gereklidir.

Dönem Evde Bakım Net Maaş Miktarı Aylığın Bağlanmasına Dair Üst Sınır
2020 - Ocak - Haziran 1.460,61-TL 1.402,64-TL
2020 - Temmuz - Aralık 1.544,61-TL 1.402,64-TL
2021 - Ocak - Haziran 1.657,86-TL 1.705,06-TL
2021 - Temmuz - Aralık 1.797,97-TL 1.705,06-TL
2022 - Ocak - Haziran 2.354,45 TL 2.835,60 TL

Evde Bakım Maaşı Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?
Başvurunun SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşmasını takiben, özürlü ve ailesi hakkında, sosyal çalışmacı, doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, hemşire, sağlık memuru ve sosyolog unvanına sahip en az üç kişiden oluşan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti, özürlüyü ve ailesini ikametinde ve ikamet adresinde yaşamıyorlarsa fiilen yaşadıkları yerde gerekli incelemeleri yaparak bakım raporu hazırlar. Bakım raporunun hazırlanması sürecinde, acil durumlar haricinde, yukarıdaki 

Evde bakım maaşı yatan iller 
13 Ağustos evde bakım maaşı yatan iller
12 Ağustos evde bakım maaşı YATAN İLLER
12 Ağustos evde bakım maaşı yatan iller listesi
13 Ağustos evde bakım maaşı yatan iller listesi