Başkan Recep Tayyip Erdoğan Müjdeyi verdi, TOGG’da ÖTV % 10 olacak.  Recep Tayyip Erdoğan " Yerli otomobil TOGG Tesislerin seri üretime hazır hale gelmesiyle ilk seri üretim araçlar bu yılın son çeyreğinde inşallah banttan inecek. TOGG’da ÖTV % 10 olacak "

Yerli ve Milli otomobilimiz TOGG'un fiyatı merak konusu olmaya devam ediyor. Henüz satışına başlanmadı ama kulislere düşen haberlere VezirAjans.com ulaştı. Alınan bilgilere göre TBMM’nin ÖTV’nin düşürülmesi ile ilgili bir tasarı üzerinde çalıştığı duyumlarına ulaşıldı. Tasarı ile elektrikli otomobiller üzerindeki ÖTV matrahı düşürülecek ve böylelikle bütün elektrikli otomobiller ucuzlayacak.   TOGG’un fiyatı düşünülerek çıkarılacağı tahmin edilen tasarının önümüzdeki günlerde meclisten geçeceği düşünülüyor. 

Bilinildiği üzere, AB kriterlerinden ötürü yalnızca tek bir otomobile özel ÖTV matrahı uygulanamıyor. Hal böyle olunca haksız rekabete yol açmasından ötürü tüm elektrikli otomobiller için aynı ÖTV’nin uygulanması gerekiyor. Erbaahavadis.com 160 kilovatı geçmeyen modellerde özel tüketim vergisi yüzde 10’a düşürülecek ve bu vergi oranı TOGG klasındaki tüm otomobilleri kapsayacak. TOGG için 32 bin euroluk bir fiyattan bahsedilmişti. Bu fiyatın yaklaşık 700 bin TL olacağını söyleyebiliriz. 

Ancak, TOGG fiyatına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı.