Elektrik Süpürgesi kaç çeşittir?

Bugün elektrikli aletler satılan bir mağzaya girip de: “ Bana Birum çeşitlerinizi gösterir misiniz? Diyecek olsanız, satıcı herhalde gözlerini faltaşı gibi açarak, yüzünüze bakakalır. Oysa 1906  yılında Fransa’da Robert Bimm tarafından yapılan il toz-emici, Birum adını taşımaktaydı. Birum, elle çalıştırılan bmir pompa aracılığıyla işliyordu. Tabii, yapımcılar buna bir elektrik motoru takmakta gecikmediler.

Günümüzde kullanı4lan modern elektrik süpürgeleri, üç grupta toplanabilir. Birinci grupta düşey hazneli’ler ikincisinde şaryo veya kızak üzerine oturtulmuş yatay silindirler üçüncüsünde de yer halılarının ve kilimlerinin tozunu almaya yarayan torbalılar yer almaktadır. Buluşuyla başlı başına bir endüstri dalının doğmasına yol açan Robert Bimm’i saygıyla anmalıyız. üzerlerine temizliği yapılacak yere göre parçalar (dar, düz ya da boru biçiminde ve fırçalı emiciler) takılabilen elektrik süpürgeleri sayesinde hem büyük bir kolaylık ve çabuklukla, hem de en sıhhi bir şekilde toz alma imkanı gerçekleşmiştir.

Artık her sabah pencerelerden silkelenen toz bezlerinin, balkonlara çıkarılıp pat-pat dövülen halıların manzarasına elveda diyebiliriz. Hergün biraz daha kirlenen şehir havası hiç değilse bu tozlardan kurtulmuştur.