Buzdolabı çalışma prensibi

Buzdolabı çalışırken duyduğumuz vınlama, bir motor sesidir. Çalışmakta olan bir motor, her zaman sıcaklık verir. Buzdolabında ise, tersine, soğukluk sağlamaktadır. Buharlaşan bir sıvı, çevresini soğutur: sıvının buharlaşmasıyla elde edilen küçük kalori sayısı, motorun sağladığı kalori sayısından üstündür. İste bu prensipten yararlanılarak, buzdolaplarında mekanik soğutma yapılır.

Buzdolaplarında genellikle anomyak, metil klorür, freon gibi kolayca buharlaşan, soğutucu sıvılar kullanılır. Evlerimizde besin maddelerini bozulmadan saklamaya ve buz yapmaya yarayan buzdolapları, sıkıştırma (kompresyon) yoluyla çalışan soğutuculardır. Buzdolabında başlıca şu parçalar yer alır: buharlaştırıcı, sıkmaç (kompresör)  ve kondasör. Bunlar, aralarında kapalı bir dolaşım sağlayacak biçimde bir boru düzeniyle birbirine bağlıdır. Soğutucu sıvı, buharlaştırıcıda buharlaşır.

Buharlaşırken de, buharlaşma ısısını çevresindeki donmaz havadan ya da  sıvıdan alır, yani çevresini soğutur. Bir elektrik motorunun çalıştırdığı kompresör, buharı emer ve sıkıştırıp sıvılaştırarak kondansöre gönderir. Kondansör ise aldığı kalorileri doşarı verir. Normal bir buzdolabı, en sıcak havada bile 15 santigrat derecelik bir soğutma sağlayabilir.