Asansörü kim icat etti?

Asansör, insanları veya yükleri, yüksek yereler dikini indirip çıkarmaya yarayan bir makine düzenidir. İlk asansör, 1867’de Fransız mühendisi edoux tarafından yapılmış olup, suyla çalışıyordu. Hareket enerjisini sudan alan bu hidrolik asansör’ler avrupa’nı4n bazı büyük şehirlerinde hala mevcuttur. Edoux’dan sonra, yapımcılar, asansörleri çalıştırmada, tazyikli havadan ve elektrikten yaralanmayı düşündüler. Bugün yaygın bir şekilde kullanılmakta olan ekektrikli asansör, 1889’da Paris’te ortaya çıkmıştır. Çağımızın asansörlerinde, kabun, bör elektrik motorunun çalıştırdığı vinç üzerine sarılan kablolara asılı olarak hareket eder. Bu vinç, hiz kesici düzenler ve elktromagnetik frenlerle donatılmıştır.

Asansörün kabini ile karşı ağırlığının yer değiştirdikleri kapaıl bölmeye kafes adı verilir. Kabinin ve karşı ağırlığın dikine hareketini yöneten kılavuz ray’lardır. Çelikten yapılma yuvarlak kollardan ibaret bu raylar, kafese gömülüdür. Asansörün emniyet takımı, kapıların otomatik kapanmasını sağlayan kilitlerden ve kabinle karşı ağırlıkların raylar üzerinde durmasını sağlayan paraşütten ibarettir.

Bu sayede, aşırı hızla inişler frenlenir, askı düzeninin kopmasından doğacak tehlike önlenir. Manevra takımı ise, asansörün kullanılmasına aracılık eder.