Aracı motorlu olan araç sahiplerinin trafiğe çıkabilmesi için yapması gereken bazı yasal gereklilikler vardır. Bu yasal gerekliliklerden biride Zorunlu Trafik Sigortası'dır.

Arabamı Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmadım Araç Bağlanır mı?

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmak olabilecek bir trafik kazasında karşı tarafın yada 3. kişilerin maddi hasarlı kazalarda poliçenizin teminatı dahilinde güvence altına alan ve yaptırılması kanunen zorunlu olan bir sigorta çeşididir.

Bundan dolayı Zorunlu Trafik Sigortası yapılmamış olan araçlar trafiğe çıkamaz ve muayene işlemide yapılamaz. Bu sebepten ötürü araç trafik ekiplerince kontrole alınınca bazı yaptırımlar araç sahipleri için zorunluluk olmaktadır. Polis ekipleri durdurdukları araca önce ceza keser ardından otoparka çekmek üzere çekici çağırırlar.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmadıysanız 2 türlü cezanız olur.

1-Para cezası: Sigortasız araç kullanmanın 2023 yılındaki cezası 436 TL olarak belirlenmiştir.Eğer cezayı onbeş gün içerisinde peşin olarak öderseniz bu tutar %25 indirim yapılarak 327 TL'ye iner.

2-Trafikten Men Cezası: Eğer aracınız yetkililer tarafından park halinde olması yada trafikte farkedilmesi halinde anında trafikten men edilir.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası Varmıdır?

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamış iseniz belli miktarda cezai işlem görürsünüz.Bunlar sırası ile ;

1 ay gecikirse %5 ödenecek tutar 457,8TL

2 ay gecikirse %10 ödenecek tutar 479,6TL

3 ay gecikirse ödenecek tutar 501,4TL olur.

Trafik cezası sorgulama işlemleri için E-Devlet üzerinden sorgulama sayfası yardımı ile öğrenebilirsiniz.