Son günlerde Türkiye'nin tek gündemi deprem olmuş durumda. 11 ilimizi etkiyelen yüzyılın felaketi olan değremde binlerce insanımız hayatını kaybetti, binlerce insan da evsiz kaldı. İşte bu olaylardan sonra tedirgin olan vatandaş şimdide 7 mart 14 Mart ta ne olacak diye aramaya başldılar. 

İşte korunmak için yapılması gerekenler..

Bir Senelik Belalardan Korunmak İçin Rûmî Takvime Göre Mart Ayı'nın İlk Çarşamba Gecesi Okunacaklar Rûmî Takvim'e Göre Mart Ayı'nın İlk Çarşamba Gecesi akşam namazından sonra bir senelik belâlardan korunmak için okunacak duâlar:

a) 12 kere el-Fâtiha Sûre-i Celîlesi, ilk başta Eûzü, her birinin başında besmele ile okunur.

b) 100 kere: BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ "O Rahmân ve O Rahîm olan Allâh'ın ismiyle."

c)100 kere: BİSMİLLAHİLLEZİ LA YEDURRU ME'ASMİHİ ŞEYUN FİL ARDİ VELA FİSSEMAİ VE HUVESSEMİ'UL 'ALİM بِسْمِ اللّٰهِ الَّذ۪ي لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الْأَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّم۪يعُ الْعَل۪يمُ "O Allâh'ın ismiyle (akşamladım) ki, O'nun ismiyle birlikte (olana) ne yerde, ne de gökte hiçbir şey zarar veremez. O hakkıyla işiten, çok iyi bilendir."

d) 100 kere: LA HAVLE VE LA KUVVETE İLLA BİLLAHİL 'ALİYYİL 'AZİM لاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللّٰهِ الْعَلِيِّ الْعَظ۪يمِ "Günahlardan dönüş ve ibâdete kuvvet ancak Yüce ve Ulu olan Allâh-u Te'âlâ'nın yardımıyladır."

e) 27 kere Kadr (İnnâ Enzelnâ) Sûresi: بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ اِنَّٓا اَنْزَلْنَاهُ ف۪ي لَيْلَةِ الْقَدْرِۚ ۝ وَمَٓا اَدْرٰيكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِۜ ۝ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍۜ ۝ تَنَزَّلُ الْمَلٰٓئِكَةُ وَالرُّوحُ ف۪يهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْۚ مِنْ كُلِّ اَمْرٍۙۛ ۝ سَلَامٌ۠ۛ هِيَ حَتّٰى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ۝ "O Rahmân ve O Rahîm olan Allâh'ın ismiyle! Muhakkak Biz onu (o ebedî mucize olan Kur'ân-ı Kerîm'i) Kadir Gecesi'nde (Levh-i Mahfûz'dan, birinci kat semaya) topluca indirdik. Kadir Gecesi'nin ne (kadar büyük bir gece) olduğunu sana bildirmiş olan şey de nedir? (Kimse bilemez ki bildirsin! İşte şimdi Ben sana bildiriyorum ki;) Kadir Gecesi (içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan) bin aydan daha hayırlıdır. Melekler de, Rûh (diye adlandırılan Cebrâîl (Aleyhisselâm)) da (o geceden bir dahaki seneye kadar takdîr edilmiş olan) her önemli işten dolayı Rablerinin izniyle onda iner de iner. (Başka zamanlarda Allâh-u Te'âlâ hem belâ hem de selâmet takdîr ederken,) o (geceki takdirler), fecir doğuncaya kadar ancak bir selâmettir." (el-Kadr Sûresi:1-5)

f) 100 kere: YA HALİKU يَا خَالِقُ “Ey Yaratan” g) 100 kere: SUBBUHUN KUDDUSÜN سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ “Allâh-u Te‘âlâ bütün noksan sıfatlardan son derece münezzehtir, mukaddestir.” h) Sonunda şu salevât-ı şerîfe okunur: ALLAHUMME SALLİ 'ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN NEBİYYİL ÜMMİYYİ VE 'ALA ALİHİ VE SAHBİHİ VE SELLEME TESLİME اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ وَعَلٰى اٰلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلِّمْ تَسْل۪يمًا "Ey Allâh! Nebiyy-i Ümmî olan Efendimiz Muhammed'e, âline (Ehl-i Beyti'ne) ve sahâbesine çokça salât et ve çokça selâm et." (Muhammed Mustafâ Mâü’l-‘Ayneyn, Na‘tü’l-bidâyât ve Tavsîfu’n-nihâyât, sh:168